اخبار روز

کامپیر24 | اردوغان: هدف بعدی ترکیه عضویت در سازمان شانگهای است

کامپیر24 | اردوغان: هدف بعدی ترکیه عضویت در سازمان شانگهای است

کامپیر24 | اردوغان: هدف بعدی ترکیه عضویت در سازمان شانگهای است

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز شنبه گفت که «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به وی پایان عملیات نظامی در مرز با ارمنستان را ابلاغ کرده است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره عضویت کامل این کشور در سازمان همکاری شانگهای گفت که این کشور گام‌های بزرگی را در مسیر پیوستن به سازمان همکاری شانگهای بر می‌دارد.

نشست شورای رؤسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای روز جمعه به ریاست «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در شهر «سمرقند» آغاز شد.

در این نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از جمله هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان و «ژانگ مینگ» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای و «روسلان میرزایف» رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای حضور دارند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان که روزهای ۸ و ۹ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای‌ شدند. هم اکنون ایران نیز در حال طی کردن مراحل و فرآیندهای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت وگو با این سازمان هستند.

۳۱۱۳۱۱

کامپیر24 | اردوغان: هدف بعدی ترکیه عضویت در سازمان شانگهای است 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا