اخبار روز

کامپیر24 | غریب‌آبادی: مبارزه با مواد مخدر مسئولیتی مشترک است

کامپیر24 | غریب‌آبادی: مبارزه با مواد مخدر مسئولیتی مشترک است

کامپیر24 | غریب‌آبادی: مبارزه با مواد مخدر مسئولیتی مشترک است

به گزارش خبرآنلاین، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در تشریح دیدار خود با «غادا والی»، مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سامان ملل، گفت: در این دیدار بر ضرورت توسعه و گسترش همکاری‌های بین المللی به‌ویژه در حوزه مبارزه با مواد مخدر تاکید شد، چون این یک مسئولیت مشترک است و فقط وظیفه کشوری مثل ایران نیست.

غریب آبادی در ادامه گفت: برنامه پنج ساله جدید همکاری ما با سازمان ملل الان آماده امضا شده که یک بخش مهم آن در حوزه مبارزه با جرم، فساد و همچنین عدالت کیفری است.

وی گفت: از خانم والی دعوت کردیم که برای امضای سند همکاری پنج ساله و همچنین پیگیری حوزه‌های دیگر، به ایران سفر کند.

غریب آبادی افزود: در این دیدار بر ضرورت توسعه و گسترش همکاری‌های بین‌المللی به‌ویژه در حوزه مبارزه با مواد مخدر تاکید شد، چون این یک مسئولیت مشترک است و فقط وظیفه کشوری مثل ایران نیست.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه گفت: خانم والی هم از تلاش‌های ایران به عنوان کشوری که پرچمدار مبارزه با موادمخدر است قدردانی و اذعان کرد که ایران جایگاه اول در مبارزه با مواد مخدر و به‌ویژه کشف مشتقات تریاک و هروئین در عرصه جهانی را کسب کرده است.

غریب آبادی همچنین درباره حضورش در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت: هدف ما این بود که در سطح مناسبی موضوع مخالفت با تحریم‌ها و اقدامات یک جانبه را به دستور کار بین‌المللی تبدیل کنیم.

وی گفت: گزارش نهایی آلنا دوهان گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه درباره آثار منفی تحریم‌های یکجانبه و بهره‌مندی افراد از حقوق بشر در نشست این هفته شورای حقوق بشر در ژنو ارایه شد.

غریب آبادی افزود: با گزارشی که دوهان داد و تحرکات هیات ایرانی و همچنین تشریح مواضع و سخنرانی در شورای حقوق بشر؛ الان این موضوع به یک دغدغه مهم بین‌المللی تبدیل شده و اگر تا دیروز جامعه بین‌الملل و یا افکار عمومی در مورد آثار منفی تحریم‌ها از زبان مسئولان ایران حرفی را می‌شنیدند؛ الان یک سند مهم بین‌المللی و حقوقی تولید شده است و دیگر نمی‌توانند این سند را رد کنند.

غریب آبادی گفت: البته متاسفانه غربی‌ها و آمریکایی‌ها گستاخ‌تر از این حرف‌ها هستند که بخواهد این گزارش‌ها بر روی آن‌ها تاثیری بگذارد. اما در هر صورت؛ جامعه بین‌المللی به این اسناد به عنوان اسناد معتبر نگاه خواهد کرد و ما سرمایه‌گذاری مناسب دیپلماسی در حوزه عمومی و رسمی را در این حوزه داریم که بتوانیم پرچمداری مقابله و مخالفت با تحریم‌های یک جانبه را داشته باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان افزود: نکته دومی که ما پیگیری کردیم بحث گزارشگری ویژه حقوق بشر علیه ایران است که خوب این تصمیم کاملا سیاسی است. گزارشگری که از چندین سال پیش منصوب کردند و عموما یک پروژه انگلیسی است و عموما یک تبعه انگلیسی را انگلیسی‌ها معرفی می‌کنند و به‌عنوان گزارشگر ویژه ایران منصوب می‌کنند. من به صراحت آثار مخرب چنین اقدامی را به رئیس شورای حقوق بشر، به کمیسار عالی موقت حقوق بشر و به هیات‌ها و برخی از افراد دیگری که ملاقات کردم یادآور شدم و گفتم که این مسیر، مسیر تقابل است؛ این مسیر موجب همکاری و حمایت از حقوق بشر نمی‌شود.

311311

کامپیر24 | غریب‌آبادی: مبارزه با مواد مخدر مسئولیتی مشترک است 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا