اخبار روز

کامپیر24 | واکنش حزب‌الله عراق به ادعای پمپئو

کامپیر24 | واکنش حزب‌الله عراق به ادعای پمپئو

کامپیر24 | واکنش حزب‌الله عراق به ادعای پمپئو

به نقل از المعلومه، گردان های حزب الله عراق در بیانیه ای در واکنش به اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد: حقایق جنایت بزرگی که دولت شر یعنی آمریکا علیه فرماندهان پیروزی “شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس” در فرودگاه بغداد مرتکب شد، هر روز روشن تر می شود و حلقه های خیانت و توطئه برخی عناصر کرد و همچنین برخی شخصیت های امنیتی عراق که در راستای منافع آمریکا در داخل فرودگاه مشغول فعالیت هستند و در جنایت های این کشور علیه ملت عراق نیز دست داشته اند را برملا می کند.

در این بیانیه آمده است:اطلاعاتی که مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین و جنایتکار آمریکا در خصوص جنایت ترور فاش کرد، بیانیه ها و مواضع سابق گردان های حزب الله را تایید می‌کند و نشان می دهد که متهم کردن مدیر و برخی عناصر سازمان اطلاعات عراق به دست داشتن در این جنایت از سوی این گردان ها درست بوده است.

گردان های حزب الله عراق در بیانیه خود آورده است: این رسوایی، دستگاه قضایی شجاع عراق و نمایندگان آزاده مجلس این کشور را در برابر یک مسئولیت مهم قرار می دهد تا در این راستا تحقیقات فراگیر انجام دهند و حلقه های این جنایت و شرکت کنندگان در آن و نقش مزدوران سفارت آمریکا در مدیریت عملیات ترور و جاسوسی علیه ملت قهرمان عراق را شناسایی کند و همه این امور نقض قوانین بین‌المللی به شمار می رود.

این جنبش عراقی همچنین خواستار تحویل جنایتکاران به دادگاه های ویژه به تهمت خیانت بزرگ و نقش مستقیم در اجرای جنایت شد.

بر اساس این گزارش، ائتلاف الفتح عراق نیز روز یکشنبه از گشایش بزرگ ترین پرونده تحقیقاتی در پارلمان عراق در خصوص جنایت فرودگاه بغداد (ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) خبر داد و اعلام کرد که اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا شوکه کننده بود و نشان می دهد که برخی شخصیت های عراقی در این حادثه دست داشته اند.

رفیق الصالحی، نماینده ائتلاف فتح در گفت وگو با خبرگزاری المعلومه گفت: پمپئو جزئیات مخفیانه و سری درخصوص نفوذ آمریکا در عراق و میزان دخالت در امور داخلی را برملا کرد و ائتلاف الفتح اقدام به گشایش بزرگ ترین پرونده تحقیقاتی پارلمانی از طریق کمیته های متخصص کرده است تا تمام کسانی که در این جنایت دست داشته اند و با سفارت آمریکا در ارتباط بودند به دادگاه ارجاع داده شده و مجازات شوند. این تحقیقات احضار فرماندهان ارشد امنیتی عراقی را شامل می شود تا ابهامات در این خصوص برطرف شود و به طور کامل روشن شود که چه اتفاقی رخ داد و میزان نفوذ آمریکا در دستگاه های امنیتی عراق و همچنین میزان همکاری با آن ها در این جنایت چقدر است.

همچنین صفا الاعسم، مشاور نظامی عراقی در گفت وگو با این خبرگزاری گفت: اظهارات مایک پمپئو در مورد جنایت ترور فرماند هان پیروزی یک “دلیل قاطع” برای دست داشتن افرادی از داخل عراق در این عملیات ترور است و این اظهارات برای مجازات فوری تمامی کسانی که در این جنایت دست داشته اند کافی است.

احمد الموسوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز اخیرا از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور خواست تا نتیجه تحقیقات در پرونده ترور شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی ارسال شود.

وی گفت: از الکاظمی می خواهیم که نتایج تحقیق در پرونده ترور فرماندهان پیروزی شفاف سازی شود و تاخیر در امر تعجب آور است. اکنون لازم شد که بدون هیچ تعللی طرف های مرتبط با ترور فرماندهان پیروزی افشا شوند و نتایج تحقیقات به پارلمان ارسال شود. دولت الکاظمی موظف است تا گزارشات خود در این خصوص را در سریع ترین زمان ممکن به پارلمان بفرستد و اعلام شود که کدام طرف ها در جنایت فرودگاه بغداد دست داشته اند.

بر اساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا اخیرا در گفت وگو با شبکه سعودی العربیه در رابطه با ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی در حمله تروریستی پهپادهای آمریکایی مدعی شد: به ما هشدار می‌دادند که اگر از برجام خارج شویم جنگ می‌شود. به ما هشدار می‌دادند که اگر سفارت‌مان را از تل‌آویو به اورشلیم تغییر دهیم، جنگ می‌شود. هشدار می‌دادند که اگر علیه ژنرال سلیمانی اقدام کنید، جنگ می‌شود. ما نه یکی، نه دوتا بلکه هر سه کار را انجام دادیم و جنگی پیش نیامد.

وی در ادامه ادعا کرد: این به آن دلیل بود که دولت آمریکا به طور واضح آماده دفاع از چیزهایی بود که برای مردم آمریکا مهم تلقی می‌شد. ژنرال سلیمانی در نقشه برای کشتن 500 آمریکایی دیگر دست داشت. ما فرصت جلوگیری از وقوع این نقشه را داشتیم و این کار را انجام دادیم.

این مقام ارشد پیشین آمریکایی که از عاملان اصلی جنایت ترور شهید سلیمانی محسوب می شود، در این رابطه که تصمیم‌گیری برای اقدام علیه سردار سلیمانی به چه میزان طول کشیده بود، گفت: ما برای مدتی بسیار طولانی جهت حفاظت از دارایی‌های‌مان در عراق و آمریکایی‌های داخل سوریه و تمام جهان کار می‌کردیم. ما اقدامات نیروی قدس را زیرنظر داشتیم. این پروژه‌ای بود که ما به طور مداوم در آن دخیل بودیم و فرصتی برای‌مان پیش آمد تا جلوی حمله‌ای آنی علیه دارایی‌ها و منابع آمریکایی و همچنین مردم آمریکا را بگیریم و رئیس‌جمهور تصمیم گرفت تا این کار را انجام دهیم.

311311

کامپیر24 | واکنش حزب‌الله عراق به ادعای پمپئو 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا