تکنولوژی

کامپیر24 | تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر کارخانه تولید انرژی سلول‌ها

کامپیر24 | تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر کارخانه تولید انرژی سلول‌ها

کامپیر24 | تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر کارخانه تولید انرژی سلول‌ها

به گزارش ایسنا، دکتر سید پیمان شریعت‌پناهی، عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB) گفت: با توجه به پیشرفت وسایل ارتباط جمعی مانند تلفن همراه و همچنین گسترش خطوط برق در سراسر دنیا، انسان‌ها در حال حاضر در معرض میدان مغناطیسیِ حاصل از این تجهیزات هستند. با توجه به شدت کمِ این میدان‌ها، در دهه‌های گذشته تصور می‌شد که این میدان‌ها بر موجودات زنده تأثیری ندارند. اولین اثرات مربوط به میدان‌های مغناطیسیِ ضعیف در مساله مهاجرت پرندگان با استفاده از میدان مغناطیسی زمین، مشاهده و این موضوع به یکی از مصادیق علمی نوین به نام «زیست‌شناسیِ کوانتومی» بدل شد.

عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران درباره نتیجه تحقیقات جدید در حوزه تأثیر میدان‌های مغناطیسی بر بدن انسان، اظهار کرد: پژوهش جدید محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران نشان داد که این میدان‌های مغناطیسی، هرچند ناچیز، بر روی همه سلول‌ها، کوچک‌ترین جزء بدن انسان می‌تواند اثرگذار باشد.

دکتر شریعت‌پناهی افزود: در این مطالعه، محل اثر این میدان‌ها در درون سلول نیز مشخص شد. این میدان‌های مغناطیسی بر روی مکانی از سلول اثر می‌گذارد که کارخانه تولید انرژی سلولی (میتوکندری) است.

وی توضیح داد: با کشف این مکانیسمِ اثرگذاری، نشان داده شد که میدان‌های مغناطیسی، هرچند با شدت بسیار کم، نه تنها بر پرندگان مهاجر، بلکه می‌توانند بر روی تمام جانداران و از جمله انسان اثر بگذارند. این موضوع می‌تواند مصداقی جدید در علم زیست‌شناسیِ کوانتومی باشد که در آن پدیده‌های زیستی نه تنها توسط فیزیکِ کلاسیک بلکه به وسیله قوانین غیرمنتظره کوانتومی توضیح داده می‌شوند.

عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB) تاکید کرد: این موضوع ضمن هشدار سلامت در استفاده از ابزارهای الکتریکی مدرن، می‌تواند نویددهنده استفاده از این میدان‌ها در درمان بیماری‌های مختلف باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، نتایج تحقیقات حاصل شده درباره گستره و محل دقیق اثر میدان‌های مغناطیسی در بدن، نتیجه سه پایان‌نامه کارشناسی ارشد و یک رساله دکتری دانشجویان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران است.

انتهای پیام 

کامپیر24 | تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر کارخانه تولید انرژی سلول‌ها 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا