اخبار روز

کامپیر24 | مفهوم استراتژیک جدید، محور نشست سران ناتو در مادرید

کامپیر24 | مفهوم استراتژیک جدید، محور نشست سران ناتو در مادرید

کامپیر24 | مفهوم استراتژیک جدید، محور نشست سران ناتو در مادرید

به گزارش پایگاه خبری هیل، این مفهوم استراتژیک تنها سندی برای راهنمایی و هدایت این ائتلاف نیست بلکه لحن و جهت این ائتلاف را برای سال‌های آینده تعیین می‌کند. احتمالا رویارویی با روسیه چنین رویه‌ای را دشوار خواهد کرد و رهبران این مفهوم جدید را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق خواهند انداخت اما تمامی متحدان این ائتلاف دریافته‌اند که رویه ۲۰۱۰ ناتو درخصوص روسیه منسوخ شده است.

این ائتلاف با یک دوره ناپایدار به سبک جنگ سرد و مسئله بالقوه هسته‌ای مواجه است. دفاع قوی برای این ائتلاف ضروری خواهد بود. مفهوم جدید به درستی منعکس‌کننده اقداماتی از جمله افزایش هزینه‌های دفاعی، انعطاف‌پذیری ملی بیشتر و افزایش رایزنی و انسجام این ائتلاف که از پیشتر هم در حال انجام هستند، خواهد بود. همچنین استقرار نیروها و افزایش فعالیت‌ها در امتداد مرزهای ناتو – روسیه از جمله برنامه‌های دیگر این مفهوم جدید خواهد بود.

گرچه دفاع قوی برای بازدارندگی ضروری است اما تضمینی را ارائه نمی‌دهد. برای دفاعی موثر و کارآمد در این برهه ناپایدار، مفهوم استراتژیک ۲۰۲۲ باید بازدارندگی مدرن و مناسبی برای دهه آینده ارائه دهد.

در این مفهوم جدید چهار عامل وجود دارد که می‌تواند بازدارندگی ناتو را موثرتر کند و همچنین خطر و هزینه را هم کاهش دهد؛ انعطاف‌پذیری، ارتباط، بازدارنگی از طریق دیپلماسی و به‌روزرسانی برای دهه آتی.

انعطاف‌پذیری اولین مورد از طیف بازدارندگی است که می‌تواند مانع آسیب‌های دشمن شود. متحدان این ائتلاف در حال حاضر به شدت بر روی مواردی از جمله دفاع در برابر حملات سایبری متمرکز شده‌اند.

ارتباط، دومین مورد از طیف بازدارندگی است و مفهوم جدید ناتو در این راستا می‌گوید که چگونه این ائتلاف کانال‌های ارتباط دیپلماتیک و نظامی خود را تقویت و از پتانسیل کامل کانال‌های موجود خود برای ایجاد بازدارندگی، کاهش خطر و کاهش تنش استفاده می‌کند.

سومین مورد بازدارنگی از طریق دیپلماسی خواهد بود. ناتو به دنبال ثبات بین‌المللی است. همچنین مفهوم و رویکرد ۲۰۱۰ هیچ توضیحی درخصوص کنترل تسلیحات و دیپلماسی به عنوان بخشی از بازدارندگی ارائه نمی‌دهد اما مفهوم جدید باید به کنترل تسلیحات و قرار دادن مسکو در حالت تدافعی دیپلماتیک توجه کند.

چهارمین مورد به‌روزرسانی برای دهه آتی است. مفهوم جدید ناتو نباید صرفا متحدان را از لحاظ فناوری تقویت کند بلکه باید تهدیدات و چالش‌ها را هم شناسایی کند.

311311

کامپیر24 | مفهوم استراتژیک جدید، محور نشست سران ناتو در مادرید 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا