تکنولوژی

کامپیر24 | از پتانسیل جهاد دانشگاهی لرستان در مرکز درمان ناباروری باید استفاده کرد

کامپیر24 | از پتانسیل جهاد دانشگاهی لرستان در مرکز درمان ناباروری باید استفاده کرد

کامپیر24 | از پتانسیل جهاد دانشگاهی لرستان در مرکز درمان ناباروری باید استفاده کرد

دکتر فریبا ولی‌پوری عالم در جریان بازدید از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان که به مناسبت هفته ملی جمعیت و بررسی سیاست‌های جمعیتی در لرستان، برگزار شد، اظهار کرد: جوانسازی جمعیت دغدغه مقام معظم رهبری است و باید روی این مسئله حساسیت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه متولدین دهه ۶۰، ۱۸ میلیون نفر هستند و تنها چهار تا پنج سال فرصت باروری دارند، افزود: این درحالیست که متولدین دهه هفتاد، هشت میلیون نفر هستند؛ چنانچه متولدین ۶۰ را برای زادآوری از دست دهیم دچار بحران جمعیتی خواهیم شد چرا که جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان گفت: دفتر امور بانوان در استان کارهای خود را در بحث جوان‌سازی جمعیت انجام داده و کارگروه جمعیت تبدیل به قرارگاه شده که ریاست آن برعهده استاندار و دبیر آن دفتر امور بانوان است.

ولی‌پوری عالم تصریح کرد: از ظرفیت و پتانسیلی که جهاد دانشگاهی لرستان در مرکز درمان ناباروری ایجاد کرده است باید استفاده کنیم و از بانوان نابارور دعوت شود که به این مرکز مراجعه کنند چرا که متولی جمعیت بانوان هستند.

وی با بیان اینکه در بحران جمعیت ۲۱ مانع شناسایی شده که یکی از مهمترین آنها موضوع ناباروری است و در این راستا  قانونی در قالب 73 ماده در مجلس به تصویب رسیده که این موانع در آن لحاظ شده و راهکارهای لازم برای رفع موانع اندیشیده شده است، اضافه کرد: متاسفانه یک سری بی مهری‌ها نسبت به این قانون وجود دارد که مطالبه گرانه پیگیر حل آنها هستیم.

مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان گفت: جهاد دانشگاهی نامه‌ای را به بانوان استانداری لرستان مبنی بر اینکه به صورت اقساطی می‌توان امتیازات خاصی را به بانوان نابارور شاغل در دستگاه‌های اجرایی ارائه دهد که این موضوع ابتکاری است.

ولی‌پوری عالم با بیان اینکه مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی لرستان نیمه دولتی است، عنوان کرد: البته در تامین هزینه ممکن است مشکلاتی داشته باشیم اما طرح های پیشنهادی برای دانشگاه علوم پزشکی لرستان داریم که تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی و علوم پزشکی برقرار شود. با توجه به اینکه مرکز دولتی درمان ناباروری در لرستان وجود ندارد می‌توانیم از پتانسیل و قابلیت  جهاد دانشگاهی بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد زیرساخت‌های فرهنگی تقویت شود و در شناسایی زیرساخت‌ها در بحث شناسایی بانوان نابارور، موضوعات تغذیه و پیشگیری از ناباروری می‌توان از ظرفیت آموزش و پرورش استفاده کرد.

مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان تصریح کرد: نیاز است در کنار مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی مرکز مشاوره طب سنتی راه‌اندازی شود تا کار با سرعت و کیفیت بیشتری پیش رود.

ولی‌پوری عالم گفت: مسئله جوان سازی جمعیت دغدغه اصلی امور بانوان بوده که به دغدغه ملی تبدیل شده و ضرورت دارد با تمام ظرفیت در کنار مجموعه‌هایی همچون جهاد دانشگاهی که دغدغه درمان ناباروری را دارند در بحث جوانسازی جمعیت و درمان ناباروری حضوری پررنگ داشته باشیم.

انتهای پیام

کامپیر24 | از پتانسیل جهاد دانشگاهی لرستان در مرکز درمان ناباروری باید استفاده کرد 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا