تکنولوژی

کامپیر24 | هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی برگزار می‌شود

کامپیر24 | هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی برگزار می‌شود

کامپیر24 | هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی برگزار می‌شود

به گزارش ایسنا، هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی در تاریخ ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ توسط دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود. این کنفرانس طی هفت سال گذشته اندکس‌های ISC و SID وزارت علوم را اخذ کرده و مورد حمایت پایگاه بین‌المللی IEEE قرار گرفته است.

دکتر سید سعید هاشمی، رییس دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی گفت: مجموعه جهاد دانشگاهی و دانشگاه علم و فرهنگ همیشه به دنبال بحث‌های پژوهشی  به ویژه در حوزه‌های میان‌رشته‌ای و مباحث جدید است، از این‌رو برای نخستین بار در کشور ایده برگزاری کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی مطرح شد و از سال ۱۳۹۴ این کنفرانس به همت دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد. یکی از محاسن برگزاری این کنفرانس، ارتباط رشته‌های مختلف با یکدیگر است؛ با برگزاری این کنفرانس، علوم انسانی و مهندسی به ویژه علوم کامپیوتر و IT می توانند به خوبی با یکدیگر متصل شوند و از ظرفیت های هم نیز به خوبی استفاده کنند و هم افزایی علمی و مناسبی نیز داشته باشند.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ تصریح کرد: خوشبختانه طی سال‌های گذشته استقبال خوبی از برگزاری این کنفرانس شده است اما طی دو سال اخیر به جهت شیوع ویروس کرونا، قادر به برگزاری حضوری این کنفرانس نبودیم. امسال قرار شد این کنفرانس به صورت مجازی و حضوری برگزار شود. متاسفانه تحریم‌ها آسیب زیادی به کنفرانس‌های بین‌المللی وارد کرده است، اما امسال با تمام همه مشکلات و محدودیت‌ها، تعدادی از دانشمندان این حوزه برای روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه سخنرانی خواهند کرد که امیدواریم بتوانیم از تجربیات و دانشمندان بهره ببریم.

وی یادآورشد: امیدواریم برگزاری این کنفرانس ها باعث ارتقای اساتید و دانشجویان و این حوزه علمی در دنیا شود. همچنین امیدواریم در کنفرانس وب پژوهی آینده با در نظر گرفتن ایده‌های مختلف بتوانیم بنیاد کسب و کار و هسته‌های کسب و کاری ایجاد کنیم که از دل آنها استارت‌اپ بیرون بیاید. این مهم با اهداف اصلی دانشگاه یعنی اشتغال‌زایی و کارآفرینی بسیار نزدیک است.

بحث وب یک موضوع میان‌رشته‌ای است

دکتر محمد جواد شایگان فرد، دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی نیز تأکید کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه روز به روز استفاده از وب و فناوری مجازی بیشتر شده و کاربرد آن نیز بسیار همه جانبه است، اهمیتش بیش از پیش مشخص شده است. شاید سال ۱۳۹۴ که ما این ایده را مطرح کردیم آنچنان اهمیت موضوع پررنگ نبود، اما به تدریج این بحث به ویژه طی دو سال اخیر که درگیر کرونا بودیم، بیشتر مطرح شد و خیلی از مردم که از فضای مجازی استفاده نمی کردند به اجبار به این سمت روی آوردند و وارد فضای مجازی شدند از اینرو استفاده از اینترنت و فضای  مجازی در دنیا و ایران به شکل تساعدی رشد پیدا کرده است.

دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی گفت: اکنون ما در فضای مجازی در زندگی دوم به سر می بریم. به اعتقاد متخصصان این زندگی دوم در حال تبدیل شدن به زندگی اول است زیرا بسیاری از جوانان و نوجوانان ما زمان زیادی را در فضای مجازی می گذرانند. البته نباید از اثرات جانبی این مساله نیز غافل بمانیم. این کنفرانس محلی برای ارایه موضوعات تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف وب است؛ بحث وب یک موضوع بین رشته ای است و فقط صرفا مربوط به بحث مهندسی کامپیوتر و فضای اطلاعات نیست. در حال حاضر جنبه‌های مختلفی در حوزه وب‌پژوهی مانند روانشناسی، حقوقی و حتی هنری مطرح است. یکی از مزیت های کنفرانس وب‌پژوهی این است که صرفاً مخصوص دانشکده فنی و کامپیوتر نیست. ما از دانشکده‌ها و گروه‌های مختلف مقاله داریم و هرکسی در حوزه کاری خودش می‌تواند آثارش را به کنفرانس  ارسال کند.

شایگان فرد افزود: بین‌المللی وب‌پژوهی موفق شده طی هفت سال گذشته اندکس های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) وزارت علوم را اخذ کند و مورد حمایت حوزه بین المللی IEEE (یکی از معتبرترین پایگاه اطلاعاتی دنیا) نیز قرار بگیرد. امسال ۱۳۱ مقاله در حوزه‌های مختلف دریافت کرده‌ایم که ۲۵ مقاله به شکل شفاهی(۳۰ درصد) و ۲۷ درصد نیز به صورت پوستر پذیرش شده‌اند. همچنین امسال حداقل از ۱۰ کشور دنیا مقاله دریافت کرده ایم.

دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی به محورهای این کنفرانس اشاره کرد و افزود: یک سری از محورهای کنفرانس فنی بوده و در ارتباط با یادگیری ماشین، بازیابی اطلاعات، سیستم‌های توزیع شده و ابری است و یک سری دیگر از محورها نیز مانند ارتباطات و مدیا، مدیا و رسانه و وب و همچنین حقوق فناوری و وب  مربوط به حوزه علوم انسانی است. همچنین در حوزه علوم انسانی محورهایی مانند تعامل انسان با کامپیوتر داریم که بین رشته‌های هنر و علوم کامپیوتر مشترک است. جنبه فنی آن را علوم کامپیوتر و جنبه‌های بصری آن را نیز افراد هنری و گرافیکی درگیر می کند.

وی به کاربردهای این حوزه اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان داده اند که بیشتر این مقالات به سمت هوشمندسازی وب پیش رفته اند. به عنوان مثال ماشین به کمک تحلیل وب آمده است. در علم وب، انسان نمی‌تواند بسیاری از احساسات نظرات (کامنت‌های) یک خبر را تحلیل کند. فرضاً تحلیل نظر مثبت و منفی کاربران یک رسانه بسیار سخت است اما تحلیل متن، تصویر، هوشمندسازی اغلب جنبه کاربردی دارد و از دل اپلیکیشن ها بیرون می‌آید.

انتهای پیام

کامپیر24 | هشتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی برگزار می‌شود 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا