اخبار روز

کامپیر24 | هشدار کیسینجر به پوتین درباره استفاده از سلاح هسته‌ای

کامپیر24 | هشدار کیسینجر به پوتین درباره استفاده از سلاح هسته‌ای

کامپیر24 | هشدار کیسینجر به پوتین درباره استفاده از سلاح هسته‌ای

تارنمای نیوزمکس نوشت: کیسینجر گفت بر این باور است که پوتین می تواند در جنگ اوکراین از سلاح هسته ای استفاده کند.

برنده جایزه نوبل که ۲۷ مه امسال ۹۹ ساله می شود، در مصاحبه با فایننشال تایمز افزود: این موضوع برای آمریکا جای تامل دارد و اگر پوتین چنین اقدامی را انجام دهد نمی توانیم آن را بپذیریم. استفاده از سلاح هسته ای دنیای جدیدی از باج خواهی را آغاز خواهد کرد.

وی که در ۱۵ سال گذشته ۲۵ بار با پوتین دیدار کرده گفت: با طرز تفکر او آشنا هستم.

فکر می کردم که او عارف است و به تاریخ روسیه آنچنان که آن را درک می کند ایمان دارد.

وزیر خارجه سابق آمریکا تصدیق کرد که «شش ماه پیش فکر نمی کرد که پوتین جنگی را به این مقیاس در اروپا یا در جای دیگری آغاز کند.

وی گفت غرب باید بررسی کند که پوتین تا چه اندازه ادامه خواهد داد؟ و آیا او به مرز توانایی هایش رسیده است؟

کیسنجر در رابطه با امکان استفاده پوتین از سلاح های هسته ای، با صدایی بلند این سوال را مطرح کرد که «آیا او با استفاده از سلاح هایی که ۷۰ سال از آنها استفاده نشده اند اوضاع را تشدید خواهد کرد؟ یا این که نتایج (پیروزی اوکراین) را خواهد پذیرفت بدون این که استفاده از سلاح هایی را توجیه کند که ممکن است با نتیجه متفاوتی جنگ را تمام کند؟»

وی گفت، باید فکر کنیم که چگونه به تصمیم احتمالی پوتین برای استفاده از سلاح هسته ای واکنش نشان دهیم. نمی توانیم آن را بپذیریم.

کیسنجر تاکید کرد که در هر جنگی از زمان جنگ جهانی دوم از سلاح های قراردادی استفاده شده است.

وی بلافاصله خاطرنشان کرد اوکراین بر استفاده احتمالی از سلاح هسته ای تاکید کرده است… کشورهایی با فناوری برتر باید با عواقب ناشی از فناوری های خود زندگی کنند.

کیسینجر بحث‌هایی را که به‌عنوان یک محقق درباره وقوع جنگ جهانی اول انجام می‌شد، یادآوری کرد و خاطرنشان کرد که این «جنگی بود که هیچ یک از کشورها قصد نداشتند آغاز شود».

وی توضیح داد که بخشی از دلیل تلفات زیاد این جنگ این بود که «فناوری که [تلفات] را محدود می کرد، بسیار پیشرفت کرد. ما اکنون، در دوره جدیدی هستیم.»

وزیر خارجه سابق آمریکا تاکید کرد: استفاده از سلاح های هسته ای باید مورد تامل قرار گیرد. اگر خط قرمز استفاده از سلاح های هسته ای شکسته شود تبعات بزرگی خواهد داشت… نمی توان آن را نادیده گرفت یا وانمود کرد چنین اتفاقی رخ نداده است.

311311

کامپیر24 | هشدار کیسینجر به پوتین درباره استفاده از سلاح هسته‌ای 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا