اخبار روز

کامپیر24 | دبیرکل سابق ناتو: وقت عضویت سوئد و فنلاند در ناتو است

کامپیر24 | دبیرکل سابق ناتو: وقت عضویت سوئد و فنلاند در ناتو است

کامپیر24 | دبیرکل سابق ناتو: وقت عضویت سوئد و فنلاند در ناتو است

راسموسن روز شنبه در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی نیوز گفت: در رابطه با فنلاند و سوئد، فکر می کنم حالا که پوتین در مساله دیگری درگیر است، فرصت مناسبی برای عضویت دو کشور در ناتو است. پوتین نمی تواند برای جلوگیری از پیوستن این دوکشور به ائتلاف اقدامی انجام دهد.

راسموسن گفت، ممکن است تکمیل روند ملحق شدن دو کشور به ناتو «ماه ها» طول بکشد زیرا پارلمان های ۳۰ کشور عضو ناتو باید پروتکل الحاقی تصویب کنند.

این مقام سابق ناتو مدعی شد که در ماه هایی که روند عضویت دو کشور به ائتلاف بررسی می شود آنها ممکن است در معرض ارعاب و حتی تهدیدهای روسیه باشند به همین دلیل باید از امنیت دو کشور محافظت کنیم انگار که همین حالا هم عضو ناتو هستند.

دو کشور نوردیک به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین به دنبال عضویت در ناتو هستند. عضویت در ناتو، تغییر کامل در سیاست های آنها در قبال کرملین خواهد بود. دو کشور سالها رویکردی خنثی در قبال روسیه داشتند.

روسیه بارها گفته که با گسترش ناتو مخالف است و این موضوع را یکی از دلایل حمله به اوکراین عنون کرده است.

کرملین همنین گفت عضویت استکهلم و هلسینکی در ناتو باعث خواهد شد که روسیه توازن جدیدی را در اوضاع منطقه ایجاد کند.

هنوز معلوم نیست که واکنش روسیه به عضویت دو کشور در ناتو چه خواهد بود.

ینس استولتنبرگ دبیرکل کنونی ناتو که ۳۰ عضو دارد و آمریکا نیز یکی از اعضای آن است، از عضویت سوئد و فنلاند در ائتلاف ناتو استقبال کرده است.

کشورهای عضو ناتو در مدت بررسی این درخواست باید ضمانت های امنیتی را به دو کشور بدهند. برای این که اصل ۵ ناتو در مورد سوئد و فنلاند نیز صدق کند اعظای این ضمانت نامه ها در طول تصویب تقاضای عضویت دو کشور از سوی پارلمان های کشورهای عضو ناتو ضروری است.

براساس ماده ۵ ناتو حمله به یک کشور عضو به مثابه حمله به همه کشورها است.

311311

کامپیر24 | دبیرکل سابق ناتو: وقت عضویت سوئد و فنلاند در ناتو است 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا