اخبار روز

کامپیر24 | گمانه‌زنی آکسیوس درباره بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان

کامپیر24 | گمانه‌زنی آکسیوس درباره بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان

کامپیر24 | گمانه‌زنی آکسیوس درباره بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان

نشریه آکسیوس در گزارشی اعلام کرد تهران و عربستان قصد دارند روابط دیپلماتیک را از سر گرفته و سفارت‌های خود را در دو کشور بازگشایی کنند. عربستان نیز خواهان اقدامات عملی بیشتری شده است.

این پایگاه مدعی شد عربستان با بازگشایی سفارت تهران در ریاض موافقت کرده، اما فعالیت‌های این سفارت محدود به اقدامات مرتبط با سازمان همکاری اسلامی مستقر در جده خواهد بود. یک منبع آگاه گفته است که دو طرف تصمیم گرفتند طی ۳۰ روز آینده هیئتی به کشور مقابل بفرستند تا در مورد بازگشایی سفارتخانه‌ها گفتگو کنند. عربستان همچنین موافقت کرده که سالانه به ۴۰ هزار ایرانی اجازه زیارت حج را بدهد.

عربستان از سال گذشته در بحبوحه سرد شدن روابط با آمریکا، سیاست‌های منطقه‌ای خود را تغییر داده است.

هفته گذشته، ایران و عربستان مذاکرات رسمی خود را در عراق برای از سرگیری روابط شروع کردند. مذاکرات از ماه نوامبر سال گذشته میلادی تا تشکیل دولت جدید بغداد متوقف شده بود. پس از دیدار مقامات دو کشور، رسانه‌های دولتی تاکید کرده‌اند که با توجه به «گفت‌وگوی سازنده»، امکان برگزاری دیداری بین وزرای خارجه وجود دارد.

سال ۱۳۹۴ عربستان شیخ نمر النمر، روحانی مبارز شیعه را اعدام کرد. این اقدام با واکنش ایران مواجه شده و پس از آن روابط دو کشور رو به تیرگی رفت.

23311

کامپیر24 | گمانه‌زنی آکسیوس درباره بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا