اخبار روز

کامپیر24 | آنچه باید درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا بدانیم/ سویه XE چیست؟

کامپیر24 | آنچه باید درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا بدانیم/ سویه XE چیست؟

کامپیر24 | آنچه باید درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا بدانیم/ سویه XE چیست؟

دکتر علیرضا ناجی درباره سویه‌های نوظهور کرونا در جهان اظهار داشت: از زمانی که سویه اومیکرون در جهان شناسایی شد؛ سه سویه نوترکیب دیگر نیز در جهان بروز پیدا کرد. منظور از سویه نوترکیب، ویروسی است که از آمیخته شدن ژنتیکی دو ویروس به طور همزمان در یک فرد یا یک جامعه ایجاد می‌شود.

وی افزود: دو مورد از این سویه‌ها که XF و XD نام‌گذاری شدند از ترکیب اومیکرون و دلتا ایجاد و تحت عنوان “دلتاکرون” و “دلمیکرون” شناخته شدند و جنجال زیادی به پا کردند.

ناجی ادامه داد: سومین سویه نوترکیب شناخته‌شده XE نام‌گذاری شد که حاصل از ترکیب دو زیرشاخه اومیکرون به نام‌های BA1 و BA2 است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سویه XD در کشورهای مختلفی مانند آلمان، دانمارک، هلند، فرانسه و … شناسایی شد؛ تعداد موارد XF کمتر بود و XE از اواسط ژانویه مورد شناسایی قرار گرفت تا هفته گذشته حدود 1100 مورد از این سویه در بریتانیا مورد شناسایی قرار گرفته و کشورهایی نظیر هندوستان، تایلند، نیوزلند، آمریکا و ژاپن نیز شناسایی کرده‌اند. احتمال دارد که در آینده نزدیک، این سویه از ویروس کرونا (XE) جایگزین سویه فعلی اومیکرون و در جهان غالب شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره خصوصیات بیولوژیکی این سویه از ویروس کرونا بیان داشت: هنوز اطلاعات کاملی درباره سویه XE وجود ندارد اما گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود 10 درصد سرایت‌پذیری بیشتری نسبت به سویه اصلی اومیکرون و BA2 دارد؛ XE همه جهش‌های اومیکرون را به همراه سه جهش دیگر دارد. از نظر خصوصیات واکسن‌گریزی و بیماریزایی نیز هنوز درباره این ویروس اطلاعات زیادی نداریم.

بیشتر بخوانید:

اومیکرون پنهان‌کار چیست؟/ توضیحات یک متخصص

4747

کامپیر24 | آنچه باید درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا بدانیم/ سویه XE چیست؟ 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا