اخبار ورزشی

کامپیر24 | قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟

کامپیر24 | قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟

کامپیر24 | قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟

به گزارش ایسنا، تحقیقات نشان داده است که روزه گرفتن به مدت ۳۰ روز متوالی بدون انجام ورزش یا فعالیت بدنی باعث کاهش قدرت و آمادگی جسمانی می‌شود و روزه‌داران باید در ماه رمضان فعالیت فیزیکی منظم داشته باشند تا سالم بمانند اما بهترین زمان ورزش برای روزه‌داران چه زمانی است؛ قبل یا بعد از افطار؟

ورزش قبل از افطار

بر اساس این مطلب که از سوی ساناز کبیری، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: جهت انجام تمرینات ورزشی قبل از افطار باید ملاحظاتی در نظر گرفته و دستورالعمل‌های مناسب رعایت شود. ورزش صحیح قبل از افطار باید محدود و کمتر از ۶۰ دقیقه و ترجیحا در مکانی با تهویه مطبوع باشد و پس از افطار، مقدار کافی مایعات و آب نوشیده تا املاح و مواد معدنی از دست رفته بدن جبران و همینطور استراحت مناسبی لحاظ شود.

ورزش بعد از افطار

توصیه می شود فعالیت بدنی ۳ ساعت پس از افطار و کامل شدن فرآیند هضم انجام شود. ملاحظات لازم جهت انجام ورزش در ماه مبارک رمضان باید به گونه‌ای باشد که انجام حداقل ۳۰ دقیقه روزانه فعالیت بدنی در مکانی با تهویه مطبوع مدنظر قرار گیرد.

از ورزش های تهاجمی و با شدت بالا در طول روز و به خصوص در هوای گرم خودداری شود چراکه گرما از دست دادن مایعات بدن را افزایش می دهد و می تواند منجر به کم آبی بدن شود. باید زمان مناسبی برای تمرین در ماه رمضان انتخاب کنید و این زمان یا قبل از افطار یا ۲ تا ۳ ساعت بعد از افطار است. همچنین بلافاصله پس از افطار از فعالیت بدنی خودداری کنید زیرا تمام انرژی بدن به سمت هضم غذا هدایت می‌شود.

افراد باید عدم تحرک بدنی مانند نشستن در مقابل تلویزیون برای مدت طولانی را کاهش دهند و به جای آن فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی را انجام دهند و اگر دچار سرگیجه، حالت تهوع، مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه شدند، بلافاصله هرگونه فعالیت بدنی را متوقف کرده و بین افطار و سحری به مقدار کافی آب بنوشند تا در طول روزه داری دچار کم آبی نشوند.

نکته مهم نیز اینکه اگر افرادی که از سلامت خود مطمئن نیستند و یا بیماری زمینه‌ای دارند باید قبل از شروع هرگونه فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت کنند.

انتهای پیام

کامپیر24 | قبل یا بعد از افطار ورزش کنیم؟ 2021

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا