خودرو

کامپیر24 | راهنمای خرید شمع خودرو برای انواع ماشین

کامپیر24 | راهنمای خرید شمع خودرو برای انواع ماشین

کامپیر24 | راهنمای خرید شمع خودرو برای انواع ماشین

[digikala51626201237]

یکی از قطعات مهمی که سلامت موتور، مصرف سوخت و بسیاری از ویژگی‌های خودرو به آن وابسته است شمع موتور است. ایجاد جرقه در زمان مناسب باقدرت بالا وظیفه‌ی مهمی است که توسط شمع انجام می‌شود. ازاین‌رو شمع‌ها نقش بسیار حیاتی در عملکرد خودرو دارند.

در این پست قصد داریم به راهنمای خرید شمع خودرو برای انواع ماشین پرداخته و با نقد و بررسی انواع شمع خودرو از برندهای بوش، دنسو و NGK به معرفی بهترین شمع خودرو بپردازیم.

راهنمای خرید شمع خودرو برای انواع ماشین

در سیستم تولید قدرت خودرو یا همان موتور، انرژی مکانیکی خودرو از طریق انرژی شیمیایی سوخت و انجام فعل‌وانفعالات در موتور خودرو ایجاد می‌شود. مبنای کارکرد موتور خودرو حرکت پیستون‌ها داخل سیلندرها است، که این حرکت منجر به انتقال نیرو به سیستم انتقال قدرت و درنهایت به چرخ‌ها و حرکت خودرو می‌شود.

پس از متراکم شدن مخلوط سوخت و هوا در محفظه‌ی احتراق، حال نوبت به ایجاد جرقه‌ای است که این ترکیب را بسوزاند. ایجاد جرقه در زمان مناسب باقدرت بالا وظیفه‌ی مهمی است که توسط شمع انجام می‌شود. ازاین‌رو شمع‌ها نقش بسیار حیاتی در عملکرد خودرودارند.

شمع خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده که با توجه به عملکرد و شرایط ویژه‌ کارکرد آن، مثل حرارت و شدت‌جریان بالا نیاز است که از اجزایی باکیفیت ساخته شود. انرژی الکتریکی موردنیاز شمع برای ایجاد جرقه از طریق وایر دلکو به فیش وایر و سپس انتقال آن از مسیر عایق سرامیکی به الکترود داخل شمع انجام می‌شود. این عایق مانع از انتقال جریان به بدنه‌ی موتور می‌شود که اگر این قسمت سرامیکی شکسته باشد موجب انتقال جریان به بدنه‌ی موتور و مانع از عملکرد صحیح شمع می‌شود.

در قسمت میانی شمع یک مهره قرار دارد که محل قرارگیری آچار برای نصب شمع روی موتور است که با توجه به نوع موتور خودرو اندازه‌ی این مهره می‌تواند متفاوت باشد. اما مهم‌ترین قسمت شمع که کار ایجاد جرقه را بر عهده دارد الکترودهای مثبت و منفی شمع هستند. الکترودهایی که یکی به بدنه‌ی شمع متصل بوده و دارای جریان منفی است و دیگری الکترود مثبت است که در بخش مرکزی شمع قرار دارد و قسمت کوچکی از آن از انتهای شمع بیرون زده و در مجاورت الکترود منفی قرارگرفته است. این دو الکترود با یک فاصله بسیار اندک که به آن گپ شمع گفته می‌شود نسبت به هم قرار دارند. جنس و آلیاژ به‌کاررفته در ساخت الکترود شمع‌ها تعیین‌کننده کیفیت و طول عمر شمع است. در ادامه به معرفی بهترین شمع برای انواع خودرو می‌پردازیم.

شمع خودرو ایریدیوم سوزنی بوش مدل FR8DI30 بسته 4 عددی

شمع خودرو ایریدیوم سوزنی بوش مدل FR8DI30 بسته 4 عددی

شمع موتور بوش آلمان مدل سوزنی با جنس پلاتین ایریدیوم با فیلر ویژه 1mm فابریک برای خودرو های بنزینی تک سوز طراحی شده تا بازده موتور بطور قابل توجهی افزایش و همچنین کاهش مصرف چشمگیری را شاهد باشیم.(به علت فیلر ویژه این شمع کاهش مصرف سوخت را درپی خواهیم داشت) الکترود مثبت این سری از شمع‌ها از جنس ایریدیوم ساخته‌شده است.

همچنین یک نقطه‌ از جنس پلاتین در ساخت الکترود منفی و در محل جرقه‌زنی به‌کار برده می‌شود که موجب افزایش طول عمر این نوع شمع‌ها شده است. شمع‌های ایریدیومی مقاومت دمایی بالاتری نسبت به شمع‌های پلاتینیومی دارند و به‌همین علت این نوع شمع‌ها از طول عمر بالاتری برخوردارند. شمع‌های ایریدیومی معمولا دارای الکترود سوزنی با دقت و قدرت جرقه‌زنی بالا هستند که موجب منظم کار کردن موتور و در نتیجه بهبود احتراق و مصرف بهینه سوخت در خودرو میشوند.

با استفاده از شمع های سوزنی بوش تغییرات محسوسی در کارکرد و بازدهی موتور خودرو احساس خواهید کرد که از جمله آنها میتوان به افزایش شتاب، رفع کپ، کم صدا شدن موتور، یکنواختی و نرمتر کار کردن موتور، افزایش کشش در سربالایی و غیره اشاره کرد.

وزن
مکانیسم شمع
تعداد
آلیاژ جرقه زن
نوع پایه
250 گرم
سرد
چهارعدد
ایریدیوم
پایه کوتاه
توضیحات مدل خودرو این مدل شمع پایه کوتاه میباشد لطفا قبل از خرید حتما از مناسب بودن این محصول برای خودرو خود اطمینان حاصل کنید.
سایر توضیحات پایه کوتاه
عمر مفید 150000 کیلومتر
فیلر پلاتین ها 1 میلی متر
مقاومت حرارتی تا 1200 درجه سانتی گراد
مقاوم به خوردگی در اثر جرقه و در نتیجه عدم نیاز به فیلر
شمع پایه کوتاه ان جی کی مدل جی پاور بسته 4 عددی

شمع پایه کوتاه ان جی کی مدل جی پاور بسته 4 عددی

مکانیسم شمع
تعداد
آلیاژ جرقه زن
نوع پایه
سرد
چهار عدد
جی پاور
پایه کوتاه
مناسب برای پژو 206
پژو 405
پژو پارس
رنو L90
سمند
رنو مگان
تویوتا کرولا
تویوتا کمری
سیتروئن زانتیا
کیا اسپورتیج
سوزوکی گرند ویتارا
کیا سورنتو
نیسان ماکسیما
سایر توضیحات برای خودروهای دوگانه توصیه نمی‌شود
ساخت ژاپن
شمع خودرو نور مدل FR7DE بسته 4 عددی مناسب برای خودروهای انژکتوری

شمع خودرو نور مدل FR7DE بسته 4 عددی مناسب برای خودروهای انژکتوری

وزن
مکانیسم شمع
تعداد
ایتریوم
نوع پایه
شماره فنی
300 گرم
سرد
چهار عدد
آلیاژ جرقه زن
پایه بلند
FR7DE
مناسب برای خودروهای پژو 206
پژو 405
پژو پارس
RD
رنو L90
سمند
پیکان
نیسان وانت
پراید
پژو 207
پژو 407
دنا
رانا
تیبا
پژو آردی
سایر توضیحات جرقه زنی قوی
کاهش مصرف سوخت
بهترین عملکرد موتور در اثر جرقه زنی موثر
شصت هزار کیلومتر کارکرد واقعی
شمع خودرو نور مدل FR8DE مناسب برای خودروهای دوگانه سوز بسته 4 عددی

شمع خودرو نور مدل FR8DE مناسب برای خودروهای دوگانه سوز بسته 4 عددی

شمع نور تحت لیسانس بوش آلمان تولید انواع شمع را در ایران بر عهده دارد .همانند شمع های بوش شمع نور از آلیاژ ایتریوم (Yttrium) در الکترود مرکزی استفاده می کند که این آلیاژ طبق توضیحات بوش آلمان مقاومت بیشتری در برابر فرسایش و خوردگی دارد .شمع یاد شده با آلیاژ و گپ استاندارد ، احتراق کامل گاز درون سیلندر را تضمین می کند و با از بین بردن ناک و لرزش در موتور ، ضمن افزایش شتاب به عمر طولانی موتور کمک شایانی می کند و طراحی آن ویژه انواع خودروهای LPG و CNG می باشد.

تعداد
آلیاژ جرقه زن
نوع پایه
چهارعدد
ایتریوم
پایه کوتاه
سایر توضیحات شمع استاندارد
دارای گپ
توصیه شده برای انواع خودروهای گازسوز LPG و CNG
نوع هشت سوپاپ و شانزده سوپاپ (دوگانه سوز)

کامپیر24 | راهنمای خرید شمع خودرو برای انواع ماشین 2021
[digikala31626201197] [digikala81626201272]

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا